
Jak wiemy sauny zostały upowszechnione w Skandynawii, szczególnie w Finlandii, stąd też nazwa sauny suchej. Oprócz tego najpopularniejsze są w Estonii, Łotwie, Litwie, oraz w Rosji, gdzie możemy spotkać kultowe banie. Sauny są więc najpopularniejsze w północnej części Europy, czyli tam gdzie najdłużej trwa noc, oraz temperatury są niższe niż w innych krajach kontynentu. Zmieniający się klimat w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat coraz bardziej zbliża nas do tych krajów pod względem aury. Krótki dzień, oraz niskie temperatury bardzo negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. To w tym okresie chorujemy na grypę, zatoki, niedobór witaminy D czerpanej ze słońca odbija się z kolei na naszym samopoczuciu. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi niekorzystnymi warunkami jest po prostu skorzystanie ze sposobów Skandynawów, i innych krajów Północy.
Korzyści płynące z kąpieli w Saunie
Przede wszystkim podczas kąpieli w saunie wzmacnia się nasza odporność, naprzemienne nagrzewanie oraz ochładzanie ciała przygotowuje nas do tego samego zjawiska np. podczas wychodzenia z ciepłego domu na mroźne powietrze. Dodatkowo wzmacnia to nasz naturalny system immunologiczny. Oczyszcza się nasz organizm, podczas pocenia się usuwamy z naszego ciała toksyny, to stąd uczucie "oczyszczenia". Podczas seansów w saunie w naszych organizmach wytwarza się serotonina, czyli hormon szczęścia. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrelaksować się po trudach dnia codziennego, oraz chociaż częściowo kompensujemy sobie brak promieni słonecznych. Kąpiel w saunie wspomaga odchudzanie, oraz przyśpiesza regenerację włókien mięśniowych po treningach.
Aromaterapia jest kolejnym wielkim plusem saun. Podczas kąpieli cieplnych, możemy korzystać z przeróżnych zapachów, które maja pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo udoskonalimy sobie kąpiel odpowiednim zapachem, np. mięta która znakomicie działa na katar i zatoki. Na rynku jest cała gama zapachów zarówno sezonowych, jak i leczniczych, relaksujących, czy też pobudzających.
Na zdjęciu jedna z wielu Saun wykonanych przez nas
Sauny można wykorzystać także do spotkań towarzyskich, jeśli posiadasz własną saunę, będzie ona atrakcja dla Twoich przyjaciół, wspólny seans w saunie na pewno pozytywnie wpłynie na wasze relacje. Coraz częściej słyszy się o zorganizowanych seansach na saunach publicznych, prowadzonych przez Saunamistrzów, którzy za pomocą ręcznika rozprowadzają gorące powietrze po saunie. Wspierają się oni także olejkami eterycznymi i grą światłem. Są dla nich także organizowane mistrzostwa kraju w tej dyscyplinie. W Polsce rośnie świadomość a co za tym idzie, coraz więcej ludzi decyduję się na budowę własnego obiektu. W zasadzie nie ma już szanującego się hotelu, klubu fitness czy obiektu Spa bez Sauny.
Na zdjęciu Izabela Żołądź - aktualny mistrz saunamistrzów Polski (żródło Polskie Towarzystwo Saunowe)
Jak korzystać z sauny ?
Przed każdym obiektem publicznym powinna się znajdować instrukcja korzystania z obiektu, warto jednak stosować się do kilku cennych zasad przed każdym seansem:
- Nie objadaj się przed: Sportowcy często kąpielą w saunie zastępują trening wydolnościowy, sama kąpiel jest sporym wysiłkiem, nie powinniśmy więc dokładać mu trawienia sporego posiłku.
- Nie spożywaj alkoholu: W saunie bardzo mocno się pocimy, a alkohol odwadnia, powinniśmy pamiętać o tym przed każdym wejściem.
- Przed każdą kąpielą powinniśmy wziąć prysznic, by oczyścić naszą skórę z kosmetyków,
- Do sauny wchodzimy nago, nie powinniśmy na sobie podsiadać bielizny, jedynie gruby frotowy ręcznik. Alternatywa dla kobiet w saunie są stroje ze 100% bawełny. Bielizna mogła by wywołać poparzenia.
- Od wysokości ławek zależy temperatura, zwykle w saunie są 2,3 ławki. Im wyżej tym cieplej, w pierwszych wejściach powinniśmy zajmować jak najniższe ławki.
- Kamienie polewać tylko chochlą i tylko przeznaczonymi do tego preparatami.
Czas Seansów:
Faza nagrzania od 5 do 15 minut (zależne od organizmu oraz doświadczenia) 3 seansy.
Faza chłodzenia 8 do 12 minut, a po ostatnim wyjściu 20-25 minut 3 seansy zaraz po fazie nagrzania.
Należy pamiętać o tym, by kontrolować swój organizm, nawet jeśli na klepsydrze nie minie odmierzony czas, a poczujemy się słabo powinniśmy opuścić pomieszczenie.
Dopiero po ostatnim seansie powinniśmy uzupełniać płyny.
Przeciwwskazania
O ile sauny mają zdrowotne działanie dla jednych na niektórych mogą mieć bardzo negatywny wpływ. Sporo chorób przewlekłych to przeciwwskazania do kąpieli cieplnych.
Nowotwory, choroby serca i krążenia, cukrzyca, to niektóre choroby, na które sauna może mieć negatywny wpływ. Jeśli jesteś już przeziębiony także powinieneś wstrzymać się od seansu, zatkane górne drogi oddechowe, będą miały jeszcze bardziej utrudnianą pracę. Jeśli mamy wątpliwości, czy możemy skorzystać z sauny, trzeba się udać na konsultację lekarską.
Kursport specjalizuje się w budowie wszelkiego rodzaju saun zarówno w obiektach publicznych jak i prywatnych.
Wszystkie akcesoria oraz środki do saun znajdziesz TUTAJ.