Nowości
Odkurzacz basenowy  Dolphin LIBERTY™ 400
Odkurzacz basenowy Dolphin LIBERTY™ 400
7 361,00 zł
szt.
Strój saunomistrzyni
Strój saunomistrzyni
249,00 zł
szt.
Pareo męskie
Pareo męskie
89,00 zł
szt.
Pompa ciepła FAIRLAND - IPHCR
Pompa ciepła FAIRLAND - IPHCR
6 268,53 zł (1 452,63 €)
szt.
Producenci
Kontakt

Jeśli masz problemy z zamówieniami,
lub preferujesz kontakt telefoniczny zapraszamy.

519-514-104

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku,
w godzinach 8:00 - 16:00.

Podstawy chemii basenowej - JAKA CHEMIA DO BASENU ?- jak stosować ?
Podstawy chemii basenowej - JAKA CHEMIA DO BASENU ?- jak stosować ?

Woda basenowa ma tendencje do zanieczyszczania się. Przede wszystkim woda w basenie jest stojąca oraz oddziałują na nią niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak temperatura, promieniowanie. Baseny ogrodowe są dodatkowo narażone na przedostawanie się do nich roślinności, gleby. Są to idealne warunki dla rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii, mikroorganizmów czy alg. Mogą one wywołać podrażnienia, alergie a nawet niebezpieczne dla zdrowia choroby. Aby temu zapobiec potrzebna jest odpowiednia filtracja i dozowanie dobrej jakości chemii basenowej. Odpowiednie środki nie tylko zwalczają zanieczyszczenia, ale działają także prewencyjnie. Rynek basenowy jest przesycony wszelkiego rodzaju środkami, dodatkowo nie każdy jego użytkownik posiada odpowiednia wiedzę  pozwalającą na prawidłowe uzdatnianie. W tym poradniku przedstawimy podstawy stosowania chemii do basenu.

 

I Regulacja PH

 

Aby dezynfekcja była skuteczna, oraz dla naszego komfortu potrzebne jest obojętne ph. Zbyt kwaśne, lub zbyt zasadowe środowisko wodne będzie podrażniało nasze ciało, oraz będzie niwelować inne działania w kierunku dezynfekcji.Zbyt kwaśne może nawet niszczyć powierzchnie basenowe, fugi czy folie.

Idealne PH dla naszej skóry mieści się w zakresie 7,2 - 7,4. Ph ma tendencję wzrostową i dlatego ważne jest jego mierzenie specjalnymi testerami około raz na tydzień. Gdy ph jest nieprawidłowe stosujemy środki regulujące ph.

PH w basenieSkala PH

 

II Dezynfekcja basenu

Najważniejszy etap uzdatniania wody. Dezynfekcja pozwala zwalczać wszelkiego rodzaju drobnoustroje, bakterie. Wspomaga ona też inne procesy uzdatniające. Dezynfekcję możemy przeprowadzać przez:

- dezynfekcję chlorową,

- dezynfekcję tlenową,

-dezynfekcję bez chlorową (najczęściej na bazie bromu) w przypadku wanien Spa.

Dezynfekcja chlorowa to dozowanie chloru w postaci chloru stabilizowanego, który występuję w tabletkach, granulatach czy też w płynie. Chlor stabilizowany jest to produkt do stosowania ciągłego, mniej więcej raz na tydzień. W przypadku dezynfekcji chlorem stosuje się także chlor nieorganiczny, do tzw. chlorowania szokowego. Jest ono konieczne w przypadku napełniania basenu wodą, oraz gdy coś złego zaczyna się dziać. np gdy pojawiają się glony.

Dezynfekcja tlenowa ma podobne działanie do chloru, środkiem dezynfekującym jest aktywny tlen. Gdy szukamy alternatywy dla chloru tlen będzie idealnym wyborem. Występuje najczęściej w dwóch opakowaniach tabletki utleniające plus płyn aktywujący. W przypadku systemów dozujących w postaci płynnej.


Dezynfekcja wody w basenie

 

Cały czas, przynajmniej raz na tydzień należy także sprawdzać stan wody. Nawet doświadczony użytkownik może mieć problemy z prawidłowym oszacowaniem jej jakości. Specjalne testery do PH, stężenie chloru czy aktywnego tlenu wskażą nam dokładną ilość tych środków w naszym obiekcie. Gdy już będziemy posiadali tą wiedzę odpowiednie dozowanie środków będzie dużo łatwiejsze.

 

III Koagulacja

Czasami zanieczyszczenia są zbyt małe, aby mogły być wyłapane przez filtr. Zanieczyszczenia mineralne, metaliczne możemy zbić w większe skupiska, aby później je mechanicznie usunąć przy pomocy specjalnych odkurzaczy basenowych, lub też zwykłych szczotek.Dodatkowo duże cząstki łatwiej zatrzyma zarówno filtr kartuszowy jak i piaskowy. Flokulanty występują w postaci naboi, płynów.Jest to bardzo ważny proces, prowadzący do naszej wymarzonej krystalicznej, lazurowej wody.

 

Koagulacja w basenie

Proces koagulacji przedstawiony na obrazkach

 

IV Przeciwdziałanie glonom

To nic innego jak specjalne preparaty zapobiegające namnażaniu się alg. Są to środki prewencyjne, bowiem algi lubią uodparniać się na działanie chloru. Więc ważne jest, aby raz na tydzień dodać środka glonobójczego, który nie pozwoli się rozwinąć algom, które potrafią się bardzo szybko namnażać. Upalne dni, duża frekwencja i możemy byś pewnie pojawienia się glonów. Głośnym echem odbiła się sprawa z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Na jednym z basenów zaobserwowano bowiem zielony kolor. Duża frekwencja plus temperatura zrobiły swoje. Gdy już pojawią się nieproszeni goście nie ma co panikować. Trzeba dokonać chlorowania szokowego,które powinno pomóc. 

 

Igrzyska Olimpijskie - glony w basenie IO RIO 2016 - glony podczas Olimpiady

 

Wszystkie produkty powinny mieć ważne atesty, które pozwalają na ich zastosowanie. Dlatego ważne, abyśmy nabywali tylko produkty z pewnych miejsc.  

Występują także inne preparaty oraz środki, powyższe kategorie to tylko podstawa uzdatniania wody w basenie.Nie powinniśmy także zapominać o odpowiedniej filtracji, płukaniu filtra. Systematyczne uzupełnianie wody w basenie jest także koniecznością, jej ilość zależy od wielkości basenu, oraz od częstotliwości kąpieli. W większych basenach powinniśmy zadbać o odkurzacze basenowe, specjalne szczotki do ścian, dna czy siatki. 

Wszystkie potrzebne środki nabędą Państwo w naszym sklepie  środki do basenu   W razie pytań służymy pomocą. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl