Obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój rynku spa w Polsce, a każdy szanujący się hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynku itd. posiada w swojej ofercie profesjonalne urządzenia. Seanse w wannach spa to na tyle przyjemne doznania, że coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mini basenu. Kąpiel w jacuzzi rozluźnia, zapewnia ważny w dzisiejszych czasach relaks i odpoczynek. Oprócz tego najwyższej jakości urządzenia wyposażone są w dysze do hydromasażu. Takie kąpiele mają więc bardzo pozytywny wpływ na cały organizm. Dodatkowo kąpiel w jacuzzi możliwa jest przez cały rok, a nie tylko sezonowo. Co więcej to zimą czerpiemy największą frajdę z kąpieli na zewnątrz.
Aby kąpiel była w pełni dobra dla nas, potrzebujemy czystego środowiska wodnego. Co ciekawe, wanny w ośrodkach publicznych mają bardzo duże zbiorniki przelewowe, po to aby filtracja wody przebiegała jak najefektywniej. Do tego oczywiście stosuje się chemię do pielęgnacji wody. Woda w spa jest bowiem bardziej narażona na zanieczyszczenia. Jacuzzi ma zwykle pojemność około 1500 m3, więc przy wysokiej temperaturze wody, kosmetykach na naszym ciele, oraz innych zanieczyszczeniach bardzo łatwo o rozwój bakterii. Jak utrzymywać spa w czystości ?
1. Sprawdzanie wartości PH/Chloru lub Tlenu
Przede wszystkim, zarówno po nalaniu świeżej wody, jak i potem, sprawdzaj wartości PH i Chloru. Szczególnie Ph jest narażone na szybkie wzrastanie i jest to bardzo naturalny proces. Z każdą kąpielą będzie się sukcesywnie podnosić. Ph powinno być utrzymywane na poziomie 7,2-7,6. Podobnie jest gdy do dezynfekcji używany chloru, lub aktywnego tlenu. Zmierzenie zawartości testerem, pomoże nam oszacować w jakim stanie jest stężenie, oraz ile musimy zaaplikować odpowiedniego środka, by utrzymać je w normie.
2. Po nalaniu świeżej wody dobrze jest dodać hth spa krystalizator oraz środek hth spa przeciwosadowy.
Środek ten zapobiega powstawaniu osadów kamiennych, oraz pozytywnie wpływa na przejrzystość wody. Krystalizator natomiast dodajemy przed procesem dezynfekcji, po to by zapobiec reakcji metali z chlorem.Krystalizator neutralizuje metale.
3. Dezynfekcja jacuzzi
Podobnie jak w przypadku wody basenowej, w spa także musimy zadbać o odpowiednią dezynfekcje. W Wanie ze względu na dużą temperaturę wody i małą jej objętość, bardzo łatwo rozwijają się bakterie. Odpowiednia dezynfekcja jest więc niezbędna, nawet przy najlepiej filtrujących systemach UV czy procesie ozonowania. Odpowiednia dezynfekcja zlikwiduje wszystkie mikroorganizmy, oraz zapobiega zzielenieniu wody. Do dezynfekcji możemy używać produktów na bazie:
- chloru( najskuteczniejsza metoda)
- bromu
- aktywnego tlenu
Należy pamiętać o tym by przeprowadzić chlorowanie szokowe. Przy nalaniu świeżej wody, lub przy występowaniu problemów, takich jak np.zapach chloru, zielona lub mętna woda.Bakterie lubią się uodparniać na chlor, więc na początku stosujemy chlor nieorganiczny, np. Chlor spa szokowy, a następnie do utrzymania bezpiecznego jego poziomu czyli 0,7- 1 mg/l chloru powinniśmy przejść do stosowania chloru organicznego. Przykładowo hth spa chlor granulat. Ważne jest, aby oba produkty nie były w tym samym czasie w obiegu.
4.Czyszczenie filtra
Pamiętaj o okresowym myciu filtra. Zarówno filtry piaskowe jak i kartuszowe wymagają oczyszczania co jakiś czas. Musimy na bieżąco kontrolować jego stan i podczas wzmożonej frekwencji częściej go czyścic. Mycie filtra można wspomagać specjalnym środkiem służącym do mycia filtrów kartuszowych hth spa czyszczacy filtr.
5.Wymiana i dolewanie świeżej wody
Świeża woda jest bardzo ważna. Stan wody powinien być cały czas na takim poziomie, jak zaleca producent. Dodatkowo należy wodę w spa wymieniać co 1-3 miesiące w zależności od intensywności korzystania.
6.Mycie wanny.
Oczywiste, ale warto przypomnieć. Pamiętaj o myciu wanny, wtedy gdy jest ona napełniona wodą, jak i w momencie wymiany wody.Na linii wody często tworzą się zabrudzenia. Podczas wymiany wody, cała wanna także wymaga oczyszczenia.
Pielęgnacja uzupełniająca
Wyżej wymienione zabiegi, to podstawa utrzymania jacuzzi w należytym porządku. Oprócz tego możemy tez stosować dodatkowe środki do pielęgnacji:
- środki glonobójcze, które przeciwdziałają rozwojowi alg w wannach,
- hth spa antymus, w spa bardzo często w związku hydromasażem, wirowym ruchem wody tworzy się piana. Szczególnie gdy na naszym ciele znajdują się resztki kosmetyków, które pienią się na powierzchni wody. Dlatego też, wskazany jest prysznic przed kąpielą. Antymus to środek który bardzo szybko usunie pianę z naszego jacuzzi oraz działa prewencyjnie.
- aromaty do wanien spa, perfumy do jacuzzi, które uprzyjemnią nam kąpiel i pomogą przeprowadzić aromaterapię.
Wszystkie najlepszej jakości produkty do pielęgnacji wanien spa znajda Państwo w naszym sklepie: Środki do pielęgnacji wody w SPA