Nowości
SUPRA PLUS- dwutlenek chloru- 10l
SUPRA PLUS- dwutlenek chloru- 10l
205,00 zł
szt.
Strój do sauny ASILI
Strój do sauny ASILI
139,00 zł
szt.
Odkurzacz basenowy automatyczny DOLPHIN M600
Odkurzacz basenowy automatyczny DOLPHIN M600
9 200,00 zł
szt.
Producenci
Kontakt

Jeśli masz problemy z zamówieniami,
lub preferujesz kontakt telefoniczny zapraszamy.

519-514-104

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku,
w godzinach 8:00 - 16:00.

JAK PRZYGOTOWAĆ BASEN DO SEZONU LETNIEGO?
JAK PRZYGOTOWAĆ BASEN DO SEZONU LETNIEGO?

Żeby bezpiecznie i komfortowo korzystać z basenu w okresie letnim konieczne będzie oczyszczenie niecki po okresie zimowym oraz zadbanie o stan wody. Opisujemy jak zbadać jej parametry oraz jakie czynności wykonać, by szybko i sprawnie uruchomić basen na sezon letni.

ZACZYNAMY OD PORZĄDKÓW

Jeśli Twój basen ma pokrywę odsuń ją, wyczyść i pozostaw do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Zadaszenie lub pokrywa w basenie oszczędzą nam pracy, ponieważ chroni wodę przed zabrudzeniami. Jednak gdy na powierzchni wody widać zanieczyszczenia i liście trzeba usunąć je przy pomocy podbieraków.

Następnie trzeba zadbać o nieckę. Wypuść z basenu wodę i zajmij się czyszczeniem jego dna oraz ścian. Najlepiej użyć specjalnej gąbki np. takiej lub szmatki. Zastosuj specjalne żele do czyszczenie np. Hth żel czyszczący linie wody i płyny (preparaty zasadowe) np. Fliser K Super , które umożliwiają szybkie usunięcie brudu, tłuszczu i sadzy. Nie bez znaczenia jest konsystencja środków chemicznych: jeśli będą gęste to wówczas lepiej sprawdzą się w czyszczeniu pionowych powierzchni.

Prace z użyciem detergentów wykonuj w rękawicach ochronnych. Namocz gąbkę lub ścierkę w przygotowanym zgodnie z instrukcją preparacie i zetrzyj brud. Na koniec dokładnie opłucz wodą powierzchnię, którą umyłeś detergentem. Polecane produkty są bezpieczne dla mozaiki, kafelek lub folii basenowej odpornej na kwas.

ZADBAJ O WODĘ

Uzupełnij basen świeżą wodą. Do świeżo nalanej wody warto dodać środek zapobiegający odkładaniu się związków wapnia i magnezu w postaci kamienia – środki przeciwosadowe, jak również środek przeciw glonom – Hth koncentrat glonobójczy. Nie można też zapomnieć o regulacji poziom pH. Optymalnie wynosi 7,2-7,4 pH. W sytuacji gdy pH ma nieprawidłową wysokość zastosuj specjalne preparaty do jego regulacji – np. takimi. Gdy pH przekracza podaną wartość – pH minus (by ją obniżyć), a gdy jest niższe – pH plus (żeby ją podwyższyć).

W celu uzdatnienia wody konieczne jest przeprowadzenie jej oczyszczenia i zdezynfekowania metodą chlorową, której zastosowanie pomoże zniszczyć bakterie i wirusy oraz zapobiegnie ich powtórnemu rozwojowi. Do wyboru są preparaty z chlorem w tabletkach, granulacie i w płynie (podchlorynem sodu). My polecamy granulat – Hth chlor szokowy. Mamy również chlor w tabletkach – Hth chlor tabletki. Dla pewności, że bakterie, wirusy i mikroorganizmy zostaną zniszczone można zdezynfekować wodę 2 razy. Dokładnie przeczytaj instrukcję aplikacji preparatów, ponieważ sposób stosowania detergentów zależy od ich rodzaju.

OCZYŚĆ FILTRY

Kolejnym elementem są filtry. Pamiętaj o oczyszczeniu filtra, ponieważ jeśli będzie brudny namnożą się w nim bakterie i przedostaną się do wody. Starannie go wymyj – filtry kartuszowe - (można użyć środka do czyszczenia – Hth czyszczący filtr), lub wymień na nowy. Filtry piaskowe należy zdezynfekować. W tym celu przeprowadź chlorowanie szokowe przy użyciu odpowiednich produktów chemicznych (przeważnie - na każde 10 m3 użyj ok. 10 tabletek chloru albo 200g granulatu chlorowego). Jeśli piasek znajduje w filtrze dłużej niż 3 lata to najlepiej go wymień. Nie zapomnij skontrolować prefiltra pompy oraz koszyk skimmera: sprawdź, czy zebrały się w nich liście lub zanieczyszczenia. Jeśli zauważysz nieczystości – należy je usunąć.

SPRAWDZANIE SPRZĘTU

Na koniec należy zamontować wszystkie elementy basenu, które zostały zdemontowane na okres zimy (jak drabinki, wylewnice, atrakcje wodne). Przy montażu należy zwrócić uwagę na stan techniczny skimmera, kanałów przelewowych, krat, oświetlenia podwodnego, projektorów i puszek połączeniowych, przeprowadź ewentualne naprawy i wymianę sprzętu. Jeżeli uszkodzenia nie będzie można usunąć we własnym zakresie, należy skorzystać z profesjonalnego serwisu.

Kursport – Brodowska 3 – 18 442 84 89

W ten sposób przygotujesz basen do sezonu letniego i będzie można z niego swobodnie korzystać.

Basen kojarzy się z wypoczynkiem, relaksem i ciepłymi promieniami słońca. Oprócz przyjemności posiadanie basenu wiąże się również z wieloma obowiązkami, dlatego warto wiedzieć, jak dbać o basen w sezonie letnim.

EKSPLOATACJA

Po odpowiednim przygotowaniu basenu do sezonu letniego dbanie o nasz przydomowy akwen się nie kończy. Nawet, jeśli do jego wyczyszczenia oraz do zapewnienia odpowiedniej ochrony użyliśmy najlepszych możliwych środków, które oferuje producenci, nasze starania mogą zdać się na nic. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia opieka nad basenem w sezonie letnim.

Bardzo ważna jest dezynfekcja basenu chlorem. Dzięki temu pozbędziemy się z basenu bakterii, wirusów a także innych niechcianych "gości". Preparaty z chlorem możemy zakupić w formie proszku, tabletek lub płynu. My polecamy Hth Wielofunkcyjny w formie 200 g tabletek, które łączą działanie stałego chlorowania, działanie eliminujące glony, działanie stałej flokulacji, działanie regulujące pH oraz klarowanie wody. Dodatkowo powinniśmy jeszcze zadbać o odpowiedni poziom pH. Właściwa jego wartość – jak już pisaliśmy - to 7, 2-7, 6 pH. Jeśli poziom wskaźnika pH będzie wyższy, mogą pojawić się podrażnienia skóry, oczu, może również zmniejszyć się skuteczność środków, które używamy do uzdatniania wody.

Podobnie jak w przypadku odczynu pH wody, tak samo powinniśmy kontrolować poziom chloru w basenie – najlepiej codziennie. Jak zmierzyć poziom chloru i wartość pH ? Najłatwiej użyć testera ręcznego – my polecamy takie.

Nie można też zapominać o filtrowaniu wody. Dobrze dobrany filtr zapobiegnie gromadzeniu się w wodzie brudów, który spowoduje, że w wodzie mogą rozwinąć się bakterie nawet, jeżeli regularnie dbamy o odpowiedni poziom chloru.

Starajmy się regularne płukać filtr (szczegółową instrukcję tej czynności zapewnia producent – warto się do niej zastosować), a także regularne uzdatniać wodę. Do czyszczenia wody i niecki basenowej możemy również wykorzystać specjalne odkurzacze podwodne (my polecamy takie bezobsługowe) – wszystko zależy od konkretnych potrzeb i możliwości.

Jak widać nie tylko przyjemnością są baseny ogrodowe. Szczególnie baseny ogrodowe poliestrowe narażone są na działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą nam przysporzyć trochę trudności. Aby obraz basenu kojarzący się z wypoczynkiem, relaksem i ciepłymi promieniami słońca nie był zakłócony „ciągłą walką” o odpowiednią wodę i czystość należy poświęcić mu czas i regularnie wykonywać wszystkie potrzebne „zabiegi”.

Regularność – to słowo powinno być dla nas „motywem przewodnim” opieki nad basenem letnim.

P.S. Produkty, na które wydać będziemy musieli trochę więcej pieniędzy, w większości przypadków charakteryzują się o wiele wyższą jakością niż ich tanie odpowiedniki, mają też o wiele lepsze właściwości ochronne.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl