Nowości
SUPRA PLUS- dwutlenek chloru- 10l
SUPRA PLUS- dwutlenek chloru- 10l
205,00 zł
szt.
Strój do sauny ASILI
Strój do sauny ASILI
139,00 zł
szt.
Odkurzacz basenowy automatyczny DOLPHIN M600
Odkurzacz basenowy automatyczny DOLPHIN M600
9 200,00 zł
szt.
Producenci
Kontakt

Jeśli masz problemy z zamówieniami,
lub preferujesz kontakt telefoniczny zapraszamy.

519-514-104

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku,
w godzinach 8:00 - 16:00.

JAK PRZYGOTOWAĆ BASEN DO OKRESU ZIMOWEGO ?
JAK PRZYGOTOWAĆ BASEN DO OKRESU ZIMOWEGO ?

Koniec sezonu już nieuchronnie nadszedł. Dzieci poszły do szkoły, liście spadają z drzew, aura za oknem robi się coraz bardziej jesienna. W przypadku basenów zewnętrznych należy przygotować się do zimy. Warto poświęcić trochę czasu, aby odpowiednio zabezpieczyć nasz basen przed mrozem. Uszkodzenia niecki, bądź też osprzętu mogą być bardzo kosztowne. Dodatkowo ułatwimy sobie prace przy starcie sezonu za rok.

Przede wszystkim musimy pamiętać o podstawowym prawie fizycznym. Poprzez zmianę stanu skupienia woda zwiększa swoją objętość. A więc też wody gruntowe wraz z glebą będą napierać na ściany niecki. Aby temu zapobiec, zaleca się pozostawienie wody w basenie, będzie to amortyzować napór gruntu.

Należy zapamiętać, że wodę zawsze spuszczamy na określony poziom. Jest to ok. 10-20 cm poniżej wlotu skimmera, wszelkich dysz i innych urządzeń, które są zamontowane w akwenie. Jest to bardzo istotne ze względu na możliwe obfite opady jesienno-zimowe.


Następnie należy pamiętać o tym, aby zatkać dyszę specjalnym korkiem, bądź kawałkiem materiału, oraz spuścić wodę z rurociągów i filtra. Jeśli woda pozostanie w rurach, lód może je rozsadzić. Dodatkowo zapobiegnie to dostawaniu się do środka gryzoni chroniących się przed zimnem w zakamarkach.

CZYSZCZENIE ZBIORNIKA

Po wykonaniu podstawowych czynności warto od razu przystąpić do oczyszczenia ścian basenu. W tym momencie najłatwiej będzie usunąć nam wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w basenie. Wiele osób zastanawia się czym wyczyścić basen po sezonie. Zielony nalot, który może znajdować się na ścianach zbiornika najlepiej usunąć środkiem do mycia np. Fliser K Super posługując się specjalnymi szczotkami do czyszczenia  lub gąbkami. Pozostawione brudne ściany na wiosnę będą dużo trudniejsze do umycia.Nie wolno również zapomnieć o wszelkiego rodzaju nieczystościach pływających w pozostałej wodzie, takich jak na przykład liście. W tym przypadku przydatne okażą się wszelkiego rodzaju siatki do wyławiania

PRZYGOTOWANIE WODY DO ODPOWIEDNIEGO STANU

Przygotowanie basenu na zimę niestety nie kończy się na tych dwóch etapach. Ważne jest, aby woda, która przez zimę będzie znajdować się w zbiorniku miała odpowiednie pH. Powinno ono utrzymywać się na poziomie 7,0-7,4. Uniemożliwi to rozwój glonów na początku wiosny. Następnie powinna zostać przeprowadzona szokowa dezynfekcja wody. Należy wykonać ją podczas filtrowania. Po tej czynności następuje płukanie zwrotne filtracji. Zabieg ten musi trwać minimum 5 minut. Aby mieć większą pewność, że na wiosnę nie zastaniemy basenu wypełnionymi glonami warto zastosować dodatkowe środki zabezpieczające rozwojowi glonów, powstawaniu osadów i silnych zabrudzeń np. Winterkonserwant. Na koniec przy pomocy pompy z ominięciem filtra należy dokładnie wymieszać wodę.

Należy też schować urządzenia przenośne takie jak sterownik, pompy, filtr. Urządzenia te nie lubią temperatur minusowych, mowa tutaj o zbiornikach, które są na zewnątrz i nie ma w nich ogrzewania.

OCHRONA BASENU PRZED DZIAŁANIEM LODU

Na same lustro wodne warto jest położyć przedmioty np. plastikowe kanistry lub butelki, które dodatkowo  ochronią nieckę przed naporem lodu. Dobrze jest je połączyć sznurkiem, tak aby były one rozmieszczone po całej powierzchni np. po przekątnej basenu.

bojki_do_basenu

ZABEZPIECZENIE ZAWORÓW W BASENIE

Oprócz głównego zbiornika, basen posiada inne elementy, z których należy usunąć wodę. Nie wolno zapominać o zakręceniu zaworów na linii skimmerów, jak też dysz dolotowych. Niezbędne jest całkowite usunięcie wody z instalacji grzewczej i filtracyjnej. Do tego zadania warto użyć sprężarki powietrza lub odkurzacza przemysłowego. Po dokładnym opróżnieniu systemu możemy zatkać dysze korkami. Elementy zabezpieczające usuniemy podczas wiosennych przygotowań do sezonu.

DODATKOWA OCHRONA POWIERZCHNI

Na samym końcu przykrywamy basen. Przykrycie basenu na zimę pozwala nam uniknąć większej ilości obowiązków wiosną. Odpowiednie okrycie zabezpiecza zbiornik przed nadmiernymi opadami jesienno-zimowymi. Dodatkowo chroni jego wnętrze przed nagromadzeniem się liści i innych zanieczyszczeń. Jeśli nie mamy specjalnej pokrywy lub folii, przyda się folia ogrodowa, budowlana. Szczęśliwcy, którzy posiadają zadaszenia basenowe, po prostu zasuwają zadaszenie i spokojnie oczekują wiosny. 


Jak więc widać, podstawowe przygotowanie basenu do zimy nie jest aż tak skomplikowane, a ograniczy ryzyko wystąpienia awarii i ułatwi otwarcie w nowym sezonie.

Gdyby jednak to zadanie było kłopotliwe dla Państwa służymy pomocą. Zadzwoń 18 442 84 89 lub 500 216 416. Pomożemy....   

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl