Producenci
Kontakt

Jeśli masz problemy z zamówieniami,
lub preferujesz kontakt telefoniczny zapraszamy.

519-514-104

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku,
w godzinach 8:00 - 16:00.

Co zrobić , aby woda w basenie była czysta i zdatna do kąpieli ? 0
Co zrobić , aby woda w basenie była czysta i zdatna do kąpieli ?

Jeśli posiadasz basen, to warto by była w nim czysta woda. Woda w basenie powinna być czysta i ciepła, dlatego trzeba ją filtrować, uzdatniać, ewentualnie także podgrzewać. Co zrobić, aby woda w basenie była czysta?

Niezbędnym wyposażeniem instalacji basenowej są więc filtry i pompy przetłaczające przez nie wodę. W bardziej luksusowej wersji powinny się znaleźć także urządzenia automatycznie dozujące środki chemiczne do uzdatniania wody oraz system do jej podgrzewania. Na te wszystkie elementy trzeba przewidzieć miejsce w pobliżu basenu, na przykład osobne pomieszczenie.

Filtry i pompa...
Woda basenowa musi krążyć w układzie zamkniętym przez filtry i – jeśli jest podgrzewana – również przez wymiennik. Z basenu wypływa przez rynnę przelewową zamontowaną wzdłuż ścian basenu na jego obrzeżu, na równi z posadzką, lub przez skimery, czyli odpływy punktowe. Umożliwiają one szybkie zasysanie zanieczyszczeń pojawiających się na powierzchni wody. Są w nich w sita, na których zatrzymują się pływające w wodzie ciała stałe, na przykład liście lub włosy. Ze skimerów pompa tłoczy wodę do filtra piaskowego wychwytującego drobniejsze zanieczyszczenia. Powinno się go płukać co kilka dni. Konieczność wypłukania filtra niesie za sobą ubytek wody, którą trzeba oczywiście uzupełnić. Dzięki temu woda w instalacji basenowej jest przy okazji stopniowo wymieniana. Całkowita wymiana t takim przypadku nie jest konieczna. Jeśli jednak basenu nie opróżnia się z wody na zimę, zalecają jej wymianę raz na dwa-trzy lata.
Filtry zwykle mają wskaźniki informujące o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu zabrudzenia, i informują o potrzebie ich płukania. Jeśli zamiast filtrów piaskowych używa się wkładów filtrujących z kartonu lub włókniny, czyści się je bądź pierze bez konieczności płukania.
Wydajność pompy wymuszającej krążenie wody w instalacji basenowej powinna umożliwiać czterokrotną wymianę wody w niecce basenu w ciągu doby. Podawana wartość jest zwykle w m3/h. Taką samą wydajność muszą mieć filtry.

Odkurzacz, instalacja filtrująca....
Nie wszystkie zanieczyszczenia są wychwytywane przez skimery. Część opada na dno i dlatego trzeba oczyścić nieckę basenu specjalnym odkurzaczem wysysającym zanieczyszczenia. Robi się to, nie opróżniając basenu z wody. Odkurzacz zwykle podłącza się do instalacji filtrującej wodę i wykorzystuje jej pompę. Wąż odkurzacza włącza się do gniazda w ścianie basenu lub do złącza w obudowie skimera.
Niektóre odkurzacze działają niezależnie od instalacji basenowej. Mogą być zdalnie sterowane lub nawet – jak roboty – samodzielnie się poruszać po dnie i ścianach. Takie modele mamy  również w naszej ofercie, są jednak droższe od najprostszych odkurzaczy ręcznych. Aby oczyszczanie wody w basenie nie było walką z wiatrakami, dobrze jest przykrywać go w czasie, kiedy nie jest używany. Zapobiegnie się wtedy przedostawaniu się do wody liści i innych zanieczyszczeń oraz zmniejszy się również parowanie.
Najprostsze przykrycia to pływające po powierzchni wody folie polietylenowe z filtrem UV, tak zwane "bąbelkowe". Mogą być nawinięte na zamocowane do brzegów basenu wałki i zwijane ręcznie – korbą lub automatycznie.

Dezynfekcja...
Żeby mieć taką w basenie, nie wystarczą filtr i odkurzacz. Potrzebne jest także uzdatnianie, na które składają się: dezynfekcja, koagulacja i utrzymywanie odczynu pH.
Do dezynfekcji używa się związków chloru w postaci płynnych preparatów, granulatu lub tabletek. Najbardziej rozpowszechnione są tabletki wielofunkcyjne
Koagulacja zapobiega mętnieniu wody. Powodują ją substancje o cząsteczkach tak drobnych, że nie wychwytują ich filtry. Po dodaniu do wody specjalnych środków chemicznych takich jak te drobne cząstki łączą się w większe i te dają się już odfiltrować.

Aby utrzymać odpowiednią jakość wody basenowej, trzeba do niej także dodawać środki zapobiegające namnażaniu się glonów. Rozwijają się one i gromadzą przede wszystkim w miejscach, gdzie woda jest nieruchoma. Robi się wtedy zielona, a na ścianach i na dnie basenu oraz elementach jego wyposażenia powstaje śliski osad. Obecność glonów sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które mogą być przyczyną różnych chorób. Aby uniemożliwić rozwój glonów, woda w instalacji basenowej powinna być w ciągłym ruchu i dlatego należy ją stale przepompowywać.

Odczyn wody basenowej (pH) powinien wynosić około 7,4. Bardziej zasadowy będzie powodował wytrącanie się wapnia i osadzanie go w postaci kamienia. Trzeba go zredukować do niższej wartości - ph mins. Natomiast zbyt kwaśny będzie sprzyjał przyspieszonej korozji metalowych elementów mających kontakt z wodą oraz prowadził do podrażnienia oczu i skóry kąpiących się osób należy wtedy zastosować ph plus.

Środki chemiczne mogą być dodawane do wody ręcznie albo dozowane w sposób automatyczny przez specjalne urządzenia. Ręcznie jest oczywiście taniej, ale trzeba pamiętać, by co dwa-trzy dni uzupełnić zapas środków w specjalnym pływającym w wodzie pojemniku (tak zwanej boi dozującej) lub w koszyku skimera.

I to tylko tyle pracy aby mieć czystą i "dobrą" wodę w basenie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl